Jeden svět 2017 / Tábor / 30.3 - 2.4. / Program

28. 02. 2017

13. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech v Táboře pod záštitou starosty města Tábor Ing. Jiřího Fišera a Mgr. Jana Rumla, lidskoprávního aktivisty a bývalého českého politika.

Místo konání: ZŠ Bernarda Bolzana a Caffe & Gallery MP7

Pořadatel akce:
Hlavní pořadatel festivalu: Člověk v tísni, o.p.s.

Pořadatel v Táboře: Cheiron T, o.p.s.
David Andrlíček, Cheiron T o.p.s. (koordinátor festivalu)
e-mail: andrlicek@cheiront.cz , tel: 775 656 240

PROGRAM: ke stažení ZDE

ČTVRTEK 30. března

19:00 / Exekuce / Don’t Take My Life / Andrea Culková / Česká republika / 2016 / 64 min. / ZŠ Bernarda Bolzana
Přestěhovala se, nezměnila si adresu, soudní jednání probíhá bez jejího vědomí. Náhle jí zablokují účty a žluté nálepky koukají ze všeho, co má u ní doma alespoň nějakou hodnotu. Takovou zkušenost si prožila dokumentaristka Andrea Culková, a tak noční exekutorská přepadovka inspirovala její další projekt. Následuje debata s Andreou Culkovou.

21:30 / Zemřít pro design / Death By Design / Sue Williams / USA / 2015 / 59 min. / MP7
Výroba notebooků, mobilů a elektroniky vůbec je toxická. Zaměstnanci kvůli agresivním chemikáliím umírají na nové druhy rakoviny, mají postižené děti. Výrobci to vědí. Maří soudní procesy a tutlají informace už 30 let. Jedovaté látky nelze zlikvidovat. Na druhou stranu, ve světě se najdou i kutilové razící šetrné cesty, jak s elektronikou zacházet, aby pro nás neměla fatální následky.

PÁTEK 31. března

18:00 / Zkrocení zlých otců / Call Me Dad / Sophie Wiesner / Austrálie / 2015 / 80 min. / ZŠ Bernarda Bolzana
Večer na běžném poklidném předměstí. Co se děje za zdmi domů, v kolika domácnostech se zrovna odehrává nějaký konflikt? Úvodní montáž složená ze záznamů telefonátů žen na linku bezpečí, nahrávek slovního napadání a sebezpytujících výpovědí mužů po výbuchu agrese, to vše navozuje atmosféru skrytého světa domácího násilí. Následuje debata s Veronikou Ježkovou z proFem, o.p.s.

19:30 / Íránský rave / Raving Iran / Susanne Regina Meures / Švýcarsko/ 2016 / 84 min. / MP7
V zemi panuje tvrdá kázeň, cenzura, ulice křižují hlídky mravnostní policie. Odpovědí mladých je ilegální hudba a undergroundové večírky, které mají setřást všudypřítomný tlak. Araš a Anúš dělají rave music v zemi, kde je to úředně považováno za dílo Satana. Párty se pořádají v bunkrech nebo na poušti, provází je strach z razií, bití a vězení.

SOBOTA 1. dubna

13:30 / Výchova k válce / Teaching War / Adéla Komrzý / Česká republika / 2016 / 67 min. / MP7
Fanatický Islámský stát, terorismus, agresivní politika Ruska… Zostřující se geopolitická situace přinesla i do České republiky nové obavy o bezpečnost. Do hry se tak po dlouhé době relativního klidu a míru vrátily otázky, zda bychom se byli schopni agresi ubránit. Díky iniciativě POKOS Ministerstva obrany se na mnohé školy pomalu vrací branná výchova ve formě ukázek a přednášek profesionálních vojáků. Následuje debata s Adélou Komrzý.

16:00 / Epidemie svobody / Epidemic of Freedom / Tereza Reichová, Hynek Reich Štětka / Česká Republika / 2017 / 66 min. / MP7
Proč je v Česku očkování povinné, když ve většině zemí západní Evropy mají rodiče právo volby? Neočkují tu doktoři děti příliš brzy? A mají vůbec čeští rodiče o očkování dostatek informací? Dokumentaristka Tereza Reichová s manželem Hynkem Reichem Štětkou hledají odpovědi na tyto a mnohé další otázky. S narozením dcery Žofky přišly obavy o její zdraví. Mladí manželé se vyzbrojují kamerou a točí vše, co by mohlo ovlivnit jejich rozhodnutí, zda dceru očkovat, nebo ne.

18:00 / Není úniku / Nowhere To Hide / Zaradasht Ahmed / Norsko, Švédsko / 2016 / 86 min. / ZŠ Bernarda Bolzana
Když se americká armáda v roce 2011 stáhla z Iráku, opouštěla zemi, která se po letech bojů a sektářského násilí nacházela v rozkladu. Ošetřovatel Núrí Šaríf žije ve městě Džalawla, ležícím v jedné z nejnebezpečnějších oblastí v centrálním Iráku. Od režiséra snímku dostává malou kameru. Na tuto kameru, a často i jen mobilem v následujících pěti letech natáčí příběhy lidí, kteří válku přežili.

20:00 / Český Alláh / Czech Allah / Zuzana Piussi / Česká republika / 2017 / 91 min. / ZŠ Bernarda Bolzana
Migrační vlna sice do Česka přinesla jen několik desítek uprchlíků, zato podstatnou část populace uvrhla do stavu panického strachu z migrantů a islámu. Režisérka Zuzana Piussi dva roky sleduje reakce české společnosti. Výsledkem je časosběrný film, panoptikum lidských postav a postaviček, které spojuje jedno: téma uprchlíků a islámu je nenechalo lhostejnými. Každý mu čelí vybaven svou pravdou. Následuje debata se Zuzanou Piussi.

NEDĚLE 2. dubna

14:00 / Jeden svět nejen pro děti / MP7
Darované housle / Joe’s Violin / Kahane Cooperman / USA / 2016/ 24 min.
Kimaru a kuřata / Chickens for Kimaru / Anne van Campenhout, Eriss Khajira / Nizozemí / 2016 / 15 min.
Bětka a chytré hlavičky / Bětka and The Clever One's / Theodora Remundová / Česká republika / 2016/ 15 min.

16:00 / Duši neprodám / I Won’t Sell My Soul / Eva Tomanová / Česká Republika / 2016 / 52 min. / MP7
Režisérka Eva Tomanová natáčela se třemi hrdinkami. Monika právě odevzdala biologickým rodičům třetí odnošené dítě. Studentka Nikola narazila na problematický pár a svádí právní bitvu, aby si mohla syna nechat. Zkušená náhradní matka Renata porodí miminko, u něhož se objeví podezření na závažnou genetickou vadu. Film se dotýká nejbolestivějších témat souvisejících s náhradním mateřstvím.

18:00 / Zlatý úsvit – jak to vidím já / Golden Dawn – A Personal Affair / Angélique Kourounis / Řecko / 2016 / 90 min. / MP7
Vzestup řeckého politického uskupení Zlatý úsvit, které se netají svým neonacistickým směřováním, přiměl režisérku Angélique Kourounis překročit meze nezaujatého pozorovatele. Přiznává, že její rodinné zázemí i vlastní levicové politické přesvědčení ji staví vůči Zlatému úsvitu do příkré opozice. Kriticky dokumentuje jeho metody, které sahají od populistického rozdávání jídla nezaměstnaným Řekům až k brutálnímu šikanování cizinců, a dokonce vraždě.

20:00 / Blanche nebude sedět v koutě / A Young Girl in her Nineties / Valeria Bruni Tedeschi, Yann Coridian / Francie / 2016 / 85 min. / MP7
Jako těla bez duše. Tak někdy mohou působit pacienti s Alzheimerovou nemocí. Blanche Moreau, krásná dvaadevadesátiletá dáma, není výjimkou. Vše se mění v momentě, kdy do geriatrického centra, v němž spolu s dalšími seniory tráví poslední fázi svého života, přichází choreograf a tanečník Thierry. Díky jeho taneční terapii těžce nemocné pacientky zcela ožívají. Následuje debata s odborníkem z Alzheimer centra.

VSTUPNÉ:
ZŠ Bernarda Bolzana - 60 Kč (s debatou 80 Kč), pro studenty 40 Kč (s debatou 60 Kč)
CAFFE & GALLERY MP7 - 50 Kč / pro studenty 40 Kč

DOPROVODNÝ PROGRAM JEDEN SVĚT TÁBOR

7.3. - 3.4. / Výstava SIA (social impact award) / Městská knihovna Tábor
Výstava představuje sedmnáct českých projektů, které v uplynulých čtyřech letech získaly ocenění za nápad, jak řešit společenský nebo ekologický problém podnikatelskou cestou.

15.3. / 14:00/ Happening Umění spolupráce / náměstí TGM
Happening k festivalu Jeden svět v Táboře.

24.3. / 20:00 / Koncert kapely The Beautifuls, Rockabilly / rock'n'roll, Sedlčany / MP7
Kapela vznikla v létě 2014, z lásky k hudbě a záměru hrát žánr, který se v našem okolí tolik nehraje. Vstupné dobrovolné.

28.3. / 20:00 / Vernisáž plakátů / MP7
Vernisáž výstavy plakátů s lidskoprávní tématikou a tématikou festivalu Jeden svět studentů SUPŠ Bechyně.

29.3. / 19:00 / Hodiny z olova / Radka Denemarková / Galerie - Knihkupectví Baobab
Autorské čtení z chystané knihy a diskuse s jednou z nejvýraznějších českých spisovatelek. Nejen o jejích knihách a jejich oblibě i v zahraničí, ale také o podpoře činského disentu, cenzuře či zrušení její účasti na pietní akci v Pekingu.
Doporučené vstupné 60 Kč.

31.3. / 21:00/ MP7/ DJ Mushroom a DJ Adie

1.4. / 22:00/ MP7/ DJ Tao Maffa

1.4. / 20:00/ CESTA (Ctiborův mlýn)/ koncerty kapely Timber rattle (USA) + SCREAMPILLOW (CZ)/ vstupné 100 Kč

Akci v Táboře pořádá Cheiron T, o.p.s. ve spolupráci s dobrovolníky (David Peltán, MP7, Galerie-Knihkupectví Baobab v Táboře, studenti GPdC, Cesta Žije a další).

< zpět

KALENDÁŘ AKCÍ

Výroční zpráva 2017

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2017

Newsletter Cheiron T - jaro 2018

jaro 2018

OTEVŘENÉ MÍSTNÍ CENTRUM DOFE

programu
Mezinárodní cena
vévody z Edinburghu,
Česká republika

nabízí mladým lidem
ve věku od 13 do 24 let
zapojit se do mezinárodního
programu
a získat ocenění
na bronzové, stříbrné
a zlaté úrovni.

Koordinátorka místního centra:
Petra Basíková
dofetabor@gmail.com

MEZINÁRODNÍ CENA - DofE

 

detail

Chybová hlášení:


WARNING: Chyba! V hierarchii není definována sekce s id GALLERY