Novinky z DofE aneb Úklid jako dobrodružná zábava

05. 11. 2017

Během října v místním otevřeném centru Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu úspěšně ukončily první tři účastnice program DofE na bronzové úrovni.
Ocenění si převezmou 1. prosince 2017 v Praze.

„Vše začalo tím, že jsme se při hodině angličtiny náhodou doslechly o DofE programu, který pomáhá mladým lidem využít svůj volný čas smysluplněji, tím že si stanoví individuální cíl v oblasti rozvoje talentu, sportu a dobrovolnické činnosti. Každá jsme si vybraly aktivity, ve kterých bychom se chtěly zlepšit, zkusit si je nebo se je naučit, a sestavily jsme si plán plnění. Následně bylo potřeba vybrat si úroveň (bronz, stříbro, zlato). Posledním bodem bylo naplánování si dobrodružné expedice, nejprve cvičné a poté ostré, kterou zakončíme zvolenou úroveň,“ uvedla Anna Ramešová, jedna z úspěšných účastnic.

Obě expedice měly za cíl zmapování naučné stezky a především úklid okolí stezky a zříceniny, což proběhlo v rámci projektu „Zelené kopce“podporované společností Northfinder. První, cvičná, expedice byla naplánovaná na 1. a 2. září. „Sraz byl na táborském autobusovém nádraží, odkud jsme autobusem v půl šesté večer vyrazily směr zřícenina hradu Borotín. Počasí nám vůbec nepřálo, protože hustě pršelo, ale neklesaly jsme na duchu a s chutí se vydaly na cestu. Po příjezdu jsme došly ke zřícenině a zahájily první etapu úklidu v prostorách hradu, kde jsme strávily velice chladnou noc. Ráno jsme posnídaly a vydaly se na úklid stezky v okolí Borotína. Po cestě jsme nasbíraly dva pytle odpadků a stihly jsme zmapovat celou stezku se všemi devíti zastaveními. Následně jsme si udělaly oběd a vydaly se na vlak a pak rovnou domů,“ řekla Pavla Žáková, další úspěšná účastnice DofE programu.

Druhá, ostrá, expedice se konala hned další víkend, tedy 9. a 10. září. „Stále jsme byly unavené z předchozí výpravy, ale zatnuly jsme zuby a pustily se do detailního plánování našeho dalšího dobrodružství,“ zmínila Denisa Blažková, třetí úspěšná účastnice. Cílem bylo tentokrát uklizení zříceniny hradu Šelmberk, naučné stezky v jeho okolí a následně i její zmapování. „Na místo jsme odjížděly v sobotu ráno v 6:40 autobusem směr Mladá Vožice. Po příchodu na zříceninu na nás čekal úklid první části stezky, kde jsme zjistily, že je stezka v téměř neprůchozím stavu a cedule se zákazem vstupu do těchto míst jsme našly jen náhodou. Množství odpadků se s Borotínem nedalo ani srovnávat, jelikož to, co jsme nasbíraly při cvičné expedici jsme zde stihly už za dvě hodiny. Za dva dny jsme nasbíraly celkem osm pytlů,“ dodala Tereza Vacková, poslední z účastnic expedice. Počasí bylo o něco příznivější a tak si děvčata užila skvělý víkend, při kterém navíc uklidila část naší kouzelné přírody.

Nyní máme v našem otevřeném místním centru, které funguje při komunitním centru Cheiron T, aktivních pět účastníků, kteří také budou muset na jaře příštího roku podniknout nějakou dobrodružnou expedici, aby získali Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu. „Rádi v našem programu uvítáme nové zájemce, kteří mají chuť na sobě pracovat, dělat věci, které mají smysl, a získat tak nové zážitky a přátele. Zapojit se může každý, komu je 14 až 24 let. Stačí, když zavolá na tel. 776045582 nebo napíše email na dofetabor@gmail.com a domluví si schůzku,“ zve všechny zájemce Petra Basíková, koordinátorka místního centra.

Za místní otevřené centrum DofE

Petra Basíková

Tel. 776045582
Email: dofetabor@gmail.com

< zpět

KALENDÁŘ AKCÍ

Výroční zpráva 2017

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2017

Newsletter Cheiron T - jaro 2018

jaro 2018

OTEVŘENÉ MÍSTNÍ CENTRUM DOFE

programu
Mezinárodní cena
vévody z Edinburghu,
Česká republika

nabízí mladým lidem
ve věku od 13 do 24 let
zapojit se do mezinárodního
programu
a získat ocenění
na bronzové, stříbrné
a zlaté úrovni.

Koordinátorka místního centra:
Petra Basíková
dofetabor@gmail.com

MEZINÁRODNÍ CENA - DofE

 

detail

Chybová hlášení:


WARNING: Chyba! V hierarchii není definována sekce s id GALLERY