Naše prababičky se během adventu nenudily

Budějovické Studio dell'arte představilo v sobotu 15. prosince, jakým způsobem prožívaly předvánoční čas i samotný Štědrý den naše prababičky či praprababičky. Dvě sympatické herečky si poradily s Barborkami, Ambrožem i Lucinkami, postavily Betlém a stihly i ty nejznámější koledy.

V sobotu ožila táborská budova Trafačky vánoční atmosférou. Studio dell'arte ukázalo malým i velkým divákům spoustu již dávno zapomenutých zvyků. Díky cestování v čase jsme tedy mohli být součástí adventu, jak ho prožívali naši předci třeba na začátku minulého století. Domy obcházely nejdříve zahalené Barborky, poté tak trochu strašidelný Ambrož a nakonec také Lucinky s dlouhými zobáky. Bonbony se nešetřilo, takže děti brzy opustil ostych a vrhly se na pomoc se stavěním Betlému i tradiční vánoční zvyky a pověry. Mohly si tedy hodit pantoflem a zjistit, zda si je odvede ženich, pustit si po vodě skořápku nebo odlít osud ve vosku.

Po představení si pak malí diváci za vydatné pomoci svých rodičů vytvořili své vlastní loutky Lucinek i lodičky ze skořápek pro celou rodinu. "Zapálené lodičky si můžete pustit s rodiči o Štědrém večeru, než přijde Ježíšek," radila Stanislava Kočvarová, jedna z hereček. Díky tomuto představení teď už všichni víme, jak využít adventní čas a sílu magické vánoční noci.

Děkujeme městu Tábor a nadaci Divoké husy za podporu a umožnění této jedinečné a kouzelné akce.


Mám odvahu darovat Darovat zde