Ředitelská glosa na téma zpětné proplácení projektů

aneb Zas ten zlý nezisk


Neziskový sektor si na paškál bere kde kdo. Jednou jsme pračkou peněz, podruhé jenom vysáváme daňové poplatníky a nic neděláme, jindy zase děláme něco, co se někomu nelíbí. Tentokrát se asi nelíbíme ministryni financí, protože na nás vymyslela novou fintu. Máme si naší činnost financovat nejdřív sami a až pak se nám možná proplatí. Prý když se platí projekty dopředu, tak to stojí příliš mnoho peněz (stojí to peněz stejně jen, se vydávají v jiný čas). Nevím, jestli paní ministryně ví, jak celý neziskový sektor funguje, nebo se jen zoufale snaží najít cashflow, když se ho kvůli nahodilé a nekoncepční štědrosti vlády nedostává. Doufám, že je to jen neznalost a ne pokus o další oslabení pozice neziskového sektoru. Dnes neziskový sektor funguje tak, že se snaží se svými nápady/projekty oslovit buďto veřejnost a soukromé nadace nebo nadační fondy, nebo dělá něco, na čem má zájem i stát/kraj/obec a neziskový sektor pak vykonává činnost za ně.

Zvláštní kapitolkou jsou ještě sociální služby, které z velké části poskytují právě neziskové organizace za obce, které mají ze zákona povinnost zajistit dostupnost těchto služeb pro své občany. Do teď většina z dotací, příspěvků či grantů fungovala tak, že alespoň částečně činnost předfinancovala. Paní ministryně ovšem říká, že nyní by měly organizace neziskového sektoru nejdříve něco odpracovat a pak se teprve uvidí, jestli jim bude něco proplaceno. Což by v praxi znamenalo si na to nejdříve půjčit. No jo, ale od koho? Čím asi tak může nezisková organizace ručit? Některá svým majetkem, většina však žádný nemá. Z čeho splatí úroky? Ještě jsem nikdy neviděl, že by úroky z úvěru mohly neziskové organizace splatit z grantu nebo příspěvku nadace. Nikdo takový náklad neuznává a neproplácí. Máme tedy žádat veřejnost o dary, ze kterých budeme bankovním domům platit úroky? Nebo se na to máme prostě vykašlat a zabalit to? Myslíte, že když tu zbyde jen státní a soukromý sektor tak se najde někdo, kdo bude dělat všechno to, co nevydělává ale přesto je to potřeba? A není náhodou třetí sektor/občanský sektor/neziskový sektor či jak mu chcete říkat neodmyslitelnou součástí demokratických hodnot? Nerozumím nápadům ministryně financí, ale doufám, že je to jen zoufalý plán, jak ve státní kase udržet co možná nejdéle co nejvíce peněz a ne nějaký promyšlený tah, jak se svézt na vlně hloupé nenávisti k neziskovkám, která se na nás valí z hradu.


Celou problematiku dobře ilustruje (a glosa vznikla právě v reakci na něj) rozhovor Českého rozhlasu s Jiřím Horeckým, prezidentem Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR, který můžete najít zde.Mám odvahu darovat Darovat zde