JEDEN SVĚT PŘEDSTAVUJE PRVNÍ FILMY. NESOUTĚŽNÍ DOKUMENTY NOVĚ DOPLNÍ FIKCE

Festival Jeden svět každoročně upozorňuje na důležitá témata, která hýbou společností. Ať už se promítané filmy týkají svobody slova, nezávislosti soudů, identity či vztahů, nebo nás zavedou do nenápadných uliček nebo válečných zón, vždy svými myšlenkami přesahují hranice kinosálů. Aby festival ještě více podtrhl důležitost témat, která snímky otevírají, obohatí nově program o fikce s lidskoprávní tematikou. Hrané filmy se tak budou prolínat s nesoutěžními dokumenty a doplňovat je. Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět se uskuteční ve 48 městech po celém Česku. V Táboře festival proběhne od 4. do 7. dubna 2024.


Jeden svět vstoupil do roku 2024 hned s několika novinkami. Kromě nadčasové vizuální podoby nebo změny v názvu festivalu je jednou z nejdůležitějších novinek obohacení programové nabídky o fikční filmy.

Divačky a diváci tak nově v sekci nesoutěžních filmů nenajdou pouze výběr dokumentů, ale i hraných titulů, které se s dokumenty budou myšlenkově doplňovat.

„V době, kdy je o stavu lidských práv třeba informovat s ještě větším úsilím a zápalem než kdy dříve, je také třeba zapojit odlišné formy vyprávění a dát moc imaginaci o jiných, možných světech. Hrané filmy obohatí lidskoprávní rozměr Jednoho světa i díky schopnosti umocnit prožitek z fenoménů, jež se dokumentaristům ne vždy daří v těkavé realitě zachytit,“ přibližuje programovou novinku ředitel festivalu Ondřej Kamenický. „V současnosti, kdy mnoho dokumentů využívá hrané postupy pro zesílení účinku na diváka, přestává také striktní rozdělování filmů na dokumentární a hrané na dnešním festivalovém trhu dávat smysl,“ dodává.

Mezi fikčními filmy budou figurovat i snímky ze zemí, kde není filmový průmysl rozvinutý jako v Evropě. „Chceme dát prostor titulům, které byly v českém prostředí přehlíženy, a dát hlas také tvůrcům, kteří nejsou zatím etablovanými festivalovými jmény,“ vysvětluje ředitel.

Letošní Jeden svět kromě tradičních soutěžních sekcí nabídne 7 nesoutěžních kategorií, které filmy podle tématu sdruží do sekcí Identity, Vrstvy moci, Blízký východ, Ekosystémy, Hledání svobody, Hrany dospívání a Komunity. Nově se v nich objeví i fikční filmy s lidskoprávní tematikou.

V programu festivalu nebude chybět ani debatní program, kterého se zúčastní hosté a hostky z celého světa.

Podrobnosti o festivalu, prvních zveřejněných filmech a materiály ke stažení najdete na webu www.jedensvet.cz

Kontakty pro média

Lucie Šebánková, hlavní koordinátorka festivalu Jeden svět v Táboře, sebankova@cheiront.cz, 775 959 236

Eliška Míková, mediální koordinátorka festivalu Jeden svět v Táboře, mikova@cheiront.cz, 608 881 716

Mám odvahu darovat Darovat zde