Poslední letošní výstava je v cheironské galerii Výloha k vidění od 12. 11. 2022 do 15. 1. 2023. Setkání s fantomem a autorkou proběhne ve středu 7. 12. od 19.00 v galerii Výloha: klub Bejvák, Světlogorská 2768/10, Sídliště nad Lužnicí, Tábor.

Lucie Mrázová se dlouhodobě věnuje především knižní grafice a ilustraci, mimo jiné stojí i za obálkami detektivek populárního Jo Nesbo. V její volné tvorbě můžeme pozorovat stopy dějů a odlesky příběhů v barevných plochách a strukturách. Je spolumajitelkou táborského grafického studia Baskerville.

Od Vektorů měst, své poslední výstavy (ve Vodárenské věži, která je součástí Táborských městských galerií), se Lucie Mrázová nyní zaměřila na záznam interiéru a jeho možných příběhů. Přízraky televizního paprsku jsou pořád s námi, stejně jako signály minulosti. Který fantom je ten váš?

Autorka zobrazuje ve třech velkoformátových grafikách v galerii Výloha přízrak vysílání v momentě, kdy se divák už nedívá. Možná jen tuší, zmožen nepřetržitým proudem kódování procházejícím skrz prefabrikované betonové stěny. Pan divák má své 3+1 vybaveno nábytkem z UP Rousínov, sektorovými kousky v kvalitě dýhy 70. let, obývák je příjemně a ústředně vytopen, divák je spokojen, tchýnin jazyk mírně trpí. Panel se snoubí s polystyrenem, efektivně zatepluje, a pánubohu do oken nepustí ani kilojoule.

Obrazovka nabízí konec. Uzavřel se děj filmu 70 let starého, detektivního, ve kterém je dobro socialistické a zlo kapitalistické. Piklekující špioni jsou odhaleni Čestmírem Řandou starším. Ani padnoucí klobouk a kvalitní trenčkot jim nebyl nic platný. Všichni aktéři jsou nakonec odsouzeni plouvat éterem až do dnešních dní. Prostupují polystyreny, panely, sektory i zbytky umakartu, aby uvízli v pasti měkoučkého tepichu sojčáckého obýváku.
Tady fantoma načapala Lucie Mrázová. Umně jej polapila do současných vektorů tvarovaných a skládaných ve vrstvách, formovaných do podoby příbuzné filmovým plakátům 50. let. Doby, kdy budovatelské a socrealistické kousky oficiálního proudu zušlechťovala propagační grafika vytříbené elegance. Plošně zobrazených objektů, lapidárních barevných území a prostupujících siluet.

Výstava je součástí projektu Systém symbiózy, který je finančně podpořen Ministerstvem kultury a Městem Tábor.

Mám odvahu darovat Darovat zde