JEDEN SVĚT 2019

Jeden svět 2019 v číslech:

Letos jsme uvedli rekordních 13 projekcí pro veřejnost, které navštívilo celkem 450 diváků; 1 projekci pro děti s celkem 22 malými diváky a 20 projekcí pro školy se 799 mladými a malými diváky a 44 učiteli. Poprvé proběhlo i speciální promítání pro nevidomé, jejich doprovod a další diváky.

Po všech článcích a debatách v médiích a na sociálních sítích o rozdělené společnosti se 15. ročník festivalu dokumentárních filmů s lidskoprávní tématikou Jeden svět snaží zaměřit na to pozitivní. Na to, co nás spojuje, na čem můžeme stavět, co z nás dělá to, čemu říkáme MY. A jaká je bezpečná vzdálenost od někoho, kdo není MY? Motto letošního festivalu - Bezpečná blízkost, odkazuje na stav, kdy si lidé ve společnosti, ač je každý jiný, dokáží porozumět a naslouchat.


V táborských reáliích jsme si to vyložili zhruba takto: opusťme téma rekonstrukce náměstí T.G.M., řešení Budějovické či děravé sochy na Křižíkově náměstí a pojďme se naopak zaměřit na to, co nás spojuje – chvilky na náměstí, kdy umíme jasně vyjádřit, co se nám líbí a co ne, nadšení pro kvalitní hudbu a vzdělání, historie a tradice města. Zkusme se přiblížit k těm, kteří některé problémy vidí jinak, ale sdílí s námi stejné hodnoty.


Čtyřdenní maraton filmů s lidskoprávní tématikou zahájil 28. března dokument od slovenského režiséra Ladislava Kaboše – Kapela, který přestřihl imaginární stužku letošního festivalu. Příběh o hudbě ze slovenské osady, která svou srdečností spojuje a která se dostala až na největší slovenský festival, doprovodili svým temperamentním vystoupením i cheironští muzikanti, k dispozici bylo i skvělé veganské občerstvení z cheironské kuchyně. Na štědré obrazovce táborského kina jsme dále uvedli ekologický dokument Vítejte v Sodomě s debatou s Janem Charvátem z organizace Opravárna s.r.o., a úsměvné neohippie road movie Vesnici plovoucích krav.

Ostatní filmy pro veřejnost si mohli diváci užít v Caffe a Gallery MP7 na Žižkově náměstí a letos nově i v pobočce táborské knihovny na Sídlišti Nad Lužnicí. Veřejnost zaujal především snímek #FollowMe a následná debata s táborskou influencerkou Flabgee, pražský zahajovací snímek Bohové z Molenebeeku a dokument Exit o složitosti opuštění extremistického hnutí. Film okomentoval a besedou provedl vyučující filosofie s osobními zkušenostmi s radikálními hnutími Michal Trčka.

Jeden svět pro školy promítal tradičně v prostorách Základní školy Bernarda Bolzana. Na promítání pro školy se podílel tým složený z pracovnice Cheironu Zuzany Kozinské a dobrovolníků z táborských gymnázií (Marka Vybírala, Petra Čekala, Barbory Soukupové, Barbory Příběnské, Heleny Frouzové, a Karolíny Dědovské) coby debatérů, kteří se postarali o diskuse s žáky základních škol a studenty středních škol a učilišť.


Tento rok měly školy na výběr celkem z pěti dokumentárních filmů pro studenty a dvou pásem kratších dokumentů pro děti. Nejvíce zaujal instagramový snímek #FollowMe a Reds do toho! zaměřené na problematiku znásilnění. Jeden svět navštívilo skoro 800 studentů (abychom byli přesní tak 799) se svými 44 učiteli.



Mám odvahu darovat Darovat zde