Romfest 2019 roztančil Tismenické údolí


Sobotní počasí přálo všem venkovním akcím a vykouzlilo tu nejlepší kulisu i pro romský festival. Ten se letos poprvé konal v amfiteátru Tismenického údolí a v prostorách Cesty a divákům přinesl to nejlepší z romské kultury. Kromě výtečných hudebních vystoupení ukázal také, co to znamená romský tanec a divadlo.

Kromě rodinné cheironské kapely z Tábora, přijeli do amfiteátru zahrát i muzikanti z Teplic, Velenic a Strakonic. Třešničku hudebního dortu ale vytvořila Sára Hrušková, která se právě v sobotu vrátila z úspěšného castingu do pořadu SuperStar. S anglickou písničkou Listen, s kterou postoupila do dalšího kola, sklidila obrovský ohlas i v Tismenickém údolí.

Nejen tradiční romský tanec, ale i latinu a hip hop zastoupilo v taneční soutěži celkem devět vystoupení. Vítězem se stal soubor, který přijel z centra 5KA až z Rychnova nad Kněžnou. Druhé místo obsadila sestava z Erka z Jihlavy a pohár za třetí místo putoval do Písku tanečnímu souboru Šukar Čaja.

Divadelní položku na festivalu zastoupil projekt My nezapomínáme - scénické vyprávění válečného příběhu Zory Horváthové v podání Pavlíny Matiové z režie aktivisty Davida Tišera, jenž letos obdržel ocenění Charty 77 Cenu Františka Kriegla. Tragické vyprávění připomínající hrůzy páchané na romské komunitě během holocaustu doplnila excelentní hra na kytaru a výborný zpěv romských hereček. Kromě tohoto smutněji laděného divadelního kusu vládla u Tismenického potoka celý den výborná nálada, tancovalo se už od brzkého odpoledne a hudbu utichla až se západem slunce. Děkujeme Jihočeskému kraji za podporu tohoto projektu, má to smysl!


Více v článku z Táborského deníku zde.
Mám odvahu darovat Darovat zde